Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poutní mše v kapli Nejsvětější Trojice

30. 5. 2010

Svátek NejsvětějšíTrojice v Mikulášovicích

 

V neděli 30. května 2010 se v kapli, která bývala zasvěcena Nejsvětější Trojici nad Mikulášovicemi, konala taková malá polní poutní mše svatá. Tu celebroval P.Jacek Kotisz. Tradice těchto mší svatých byla obnovena v našich farnostech (rozuměj ve farnosti Mikulášovice, Vilémov, Dolní Poustevna a Lobendava - a dříve i Velký Šenov a Lípová) někdy v roce 1990, za působení P. Štefana Bednára.

Mše svatá se zde koná každý rok, byla ovšem i léta, kdy se zde nic nedělalo, neboť nebyl mnohdy zájem ani od věřících a ani od našich kněží. Je to pochopitelné, neboť ze začátku byla kaple v dezolátním stavu. Po té, co město Mikulášovice na této barokní stavbě nechalo vyměnit krovy a celou střešní konstrukci a jako krytinu použil měděný plech, tak se tato kaple stala zdrojem zřejmě slušného výdělku zlodějů, kteří tento drahý plech ukradli. Snad si za to již vykoledovali i zasloužilý trest. Na to byla použita nová krytina, podobná modré břidlici. Byly opraveny i kamenné zdi, ale vnitřní vybavení kaple se již nevyplácí zde nechávat, jelikož ani to by neodolalo nájezdu vandalů a zlodějů. Stará dubová vrata vzala za své ještě dříve, ta již asi nikdo vracet nebude…

 Zejména díky mladým věřícím se v neděli změnila zajímavá kaplička ve stánek s provizorním oltářem vkusně vyzdobeným květinami, svícny a křížem Byly dovezeny i lavice, které dobře posloužili asi 16-ti věřícím z Mikulášovic a okolí, aby mohli být přítomni této malé slavnosti.

   Stojí za připomenutí, že kaple pochází z doby někdy kolem roku 1705, je trojboká, což ve zdejším kraji byla neobvyklá stavba a konávaly se sem poutní procesí hlavně o svátku Nejsvětější Trojice z farního kostela sv. Mikuláše z Nixdorfu (dnes Mikulášovice), který je cca 4 km vzdálen odtud západním směrem. Odtud zvláště v době 18. a 19. století, kdy zde nebyly zřejmě v takové míře lesy, byl překrásný výhled do dnešního Česko-saského Švýcarska, západně pak na Tanečnici, severně pak na Bukovou horu nad Severním,nebo Botzenberk(dnešní Partyzán) nebo nejvyšší kopec zdejšího kraje Hrazený a vesničku, ležící na svazích tohoto kopce Knížecí.

I dnes má okolí této kapličky své kouzlo, ať pohledem  kolem, jehož kulisu tvoří les na Farském kopci nad Brtníky, nebo vláček, projíždějící kousek pod kapličkou do Mikulášovic a nedaleká silnička nás po té dovede v lese na křižovatku, odkud můžeme i pokračovat buď do Brtníků nebo Velkého Šenova. Tento kraj je stále tak krásný a tajuplný, jako býval pro rodáky ze zdejšího kraje, o čemž svědčí mnoho pověstí a příběhů z dřívějších dob.

Je chvályhodné, že v tradici pokračuje i dnešní mládež katolického vyznání a opravdu milé, navštívit tyto skromné, ale o to krásnější  poutní mše ve zdejším kraji.Ještě jednou zaplať Pán Bůh těm, co mají zájem něco tak krásného připravit….

 

 

 

1. června 2010                                 Antonín Tobiška

 
 

 


Kontakt

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST

Lobendavská 112
407 82 Dolní Poustevna

+420 731 402 565

farnostpoustevna@volny.cz


Nezapomeňte si přečíst
Statistiky

Online: 1
Celkem: 182376
Měsíc: 1637
Den: 63