Výlet do České Kamenice

"Hospodine,...vždyť jsem u tebe jen hostem, poutníkem jako všichni otcové moji" (Ž 39, 13).

V sobotu 27.9.2014, den před svátkem patrona České země sv. Václava, navštívili někteří farníci z Dolní Poustevny, Vilémova a Mikulášovic Českou Kamenici.

Sobotní výlet byl započat v Poutní kapli Narození Panny Marie, kde nás přivítal kněz kamenické farnosti J.M.can. Karel Jordán Červený. Jeho úvodní slovo nás seznámilo s historií barokní kaple i přilehlých prostor. Po poutavém vyprávění následovala mše svatá vedena naším panem páterem Jackem Kotiszem. Následná prohlídka nás provedla kolem celého areálu, čtvercovým ambitem.

Sobotní počasí přímo lákalo k prohlídce města či k turistickému výletu. Ti, co dali přednost historickým památkám a cukrárně, zůstali ve městě, ostatní (neznaje následujícího) vyrazili po modré turistické značce na pěší výlet do českokamenických kopců, na poutní místo nazývané Bratrské oltáře. V minulosti to bylo místo pronásledované církve (jak katolické, tak protestantské), kde se tajně k obřadům scházeli věřící. K vidění je zde křížová cesta, znovuobnovení sochy, skalní výklenky pro oltář či kamenné schodiště. Cestou k Bratrským oltářům minula naše turistická skupina i tři skalní vyhlídky – Žábu, Ponorku a Jehlu, ze kterých byl za jasného sobotního dne nádherný výhled (jak do Českého středohoří, tak i do Saského Švýcarska).

Po téměř dvouhodinové „vycházce“ se obě hladové skupiny spojily před místní restaurací a výlet byl korunován naprosto prozaicky – gulášem se šesti..

Martin Kučera